جمعه, 27 مهر 1397

 

 

ابراز نگرانی فرماندار دشتستان از افت سطح آب های زیرزمینی دشت های این شهرستان

فرماندار دشتستان در پنجمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان دشتستان به بیان ضرورت صیانت از این منابع و برخورد با مالکین چاه های غیرمجاز پرداخت.  

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر؛ دکتر ارسلان زارع در این جلسه گفت: کاهش سالیانه 1.5 متری سطح ایستابی دشت های دشتستان آماری واقعا تکان دهنده است.

وی افزود: اگرچه در کوتاه مدت امکان جبران خسارات وارد شده به آبخوان ها را نداریم اما در مقابل ایجاد خسارت بیشتر به این آبخوان ها واکنش جدی نشان خواهیم داد.

فرماندار دشتستان ضمن تقدیر از عملکرد شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر و اداره منابع آب دشتستان در خصوص کند شدن روند حفر چاه های غیر مجاز در این شهرستان خاطر نشان کرد: در این مورد که چاه های غیرمجاز نباید حفر گردند هیچ مخالفتی وجود ندارد و قطعاً هیچ بهره برداری راضی به خشک شدن سفره ی آب زمینی که در طی سالها ایجاد شده نیست.

دکتر زارع با اشاره به نقش طرح های آبخیزداری بیان داشت: اگرچه سالیانه بیش از 10 میلیارد تومان در این طرح ها هزینه می گردد، اما نیازمند تمرکز بیشتر در این حوزه می باشیم.

زارع در پایان گفت: بحران آب، چالش بزرگ بشری در قرن 21 می باشد و بایستی با کار فرهنگی، دیدگاه مردم را نسبت به این موضوع روشن و آنان را از خطرات پیش رو آگاه کرد.

در این جلسه مدیر اداره منابع آب دشتستان نیز به ارائه گزارشی در خصوص عملکرد دستگاه متبوعش در حوزه ی طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب پرداخت.

مهندس نعمت الله نجاتی گفت: با اقدامات حفاظتی صورت گرفته در سال 1396 موفق به صرفه جویی 8.144 میلیون متر مکعبی آب و جلوگیری از وارد شدن خسارت بیشتر به آبخوان های شهرستان دشتستان شده ایم.

وی با بیان این که پر کردن چاه های غیرمجاز از توان اداره منابع آب خارج بوده و نیازمند به همکاری تمامی دستگاه ها می باشد خاطر نشان کرد: تعداد زیاد چاه های غیرمجاز در شهرستان دشتستان به یک معضل تبدیل شده است و حل این معضل، اراده ی جمعی همه ی دستگاه های اجرایی، قضایی و انتظامی شهرستان را می طلبد.

مدیر منابع آب دشتستان ضمن تاکید بر اهمیت اجرای پروژه های طرح احیا و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی تصریح کرد: اجرای دو پروژه از پانزده پروژه این طرح در اولویت ویژه این اداره قرار دارند که شامل پروژه نصب تجهیزات اندازه گیری بر روی منابع آب و دیگری پروژه کنترل، نظارت و پر و مسلوب المنفعه نمودن چاه های غیر مجاز و فاقد پروانه می باشد.

منبع خبر: روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر

دیدگاه کاربران