جمعه, 27 مهر 1397

 

 

ساخت سد دالکی، تکمیل کننده بسته ی آبیاری منطقه

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر در حاشیه بازدید از سد دالکی به بیان روند پیشرفت این پروژه پرداخت.  

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر؛ مهندس شاهپور رجایی با اشاره به سابقه تاریخی منطقه دالکی در بهره برداری از شبکه های آبیاری گفت: قریب به سیصد و پنجاه سال پیش به همت مردانی سخت کوش، کانال حاج مهدی و شبکه آبیاری دالکی شروع به فعالیت نموده است و مردم، بهره برداری از شبکه را در قالب تشکل هایی اداره می کردند.

وی افزود: با پایین افتادن سطح آب در رودخانه ی دالکی، وزارت نیرو اقدام به ساخت سد انحرافی سرقنات کرده و همچنین کانال های آبیاری حاج مهدی، درجه یک و دو را به کانال های بتنی تبدیل کرده است.

رجایی با عنوان کردن شبکه ی دالکی به عنوان یکی از محدود شبکه های شبکه های آبیاری کشور که غالب کانال های آن به کانال بتنی تبدیل شده اند عنوان کرد: وسعت این شبکه 8400 هکتار می باشد و تمامی اراضی آن نخلستان است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات عدیده مردم این منطقه کمبود آب رودخانه دالکی در فصل آبیاری و گرم سال و از آن سو هدررفت و تخلیه ی حجم زیاد آب بدون استفاده به دریا، در فصل بارندگی ها و زمستان می باشد.

وی افزود: ساخت سد دالکی می تواند این بسته که شامل شبکه های آبیاری، کانال های انتقال و سد انحرافی می باشد را کامل کند.

مهندس شاهپور رجایی با اشاره به اهمیت این پروژه ی بزرگ آبی خاکی برای استان بوشهر تصریح کرد: ارزیابی و برنامه ریزی اولیه، استفاده از آب سد دالکی، صرفاً جهت بخش کشاورزی و تأمین حقابه های پایین دست بود اما با توجه به پایداری جریان و آبدهی مناسب رودخانه دالکی، بر آن شدیم که بخشی از آب شرب استان، به خصوص شهرستان دشتستان را نیز از محل این سد تأمین کنیم.

این مقام مسئول در خصوص روند عملیات اجرایی این سد عنوان داشت: عملیات اجرایی این سد تحت یک پیمان به ارزش 400 میلیارد تومان با قرارگاه خاتم الانبیا منعقد شده و خوشبختانه در همه ی جبهه های کاری، کارگاه فعال می باشد.

رجایی اضافه کرد: بیشترین تمرکز اجرای طرح بر تکمیل زیرساخت های سد متمرکز شده و اولین اولویت، عملیات اجرای تونل های انحرافی است که امیدواریم سیستم انحرا سد را طبق برنامه زمان بندی یک ساله به اتمام برسانیم و امکان اجرای بدنه سد فراهم گردد.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر با ابراز رضایت نسبت به روند پیشرفت تجهیز کارگاه گفت: خوشبختانه بخش های تجهیزاتی کارگاه شامل سنگ شکن، بچینگ ها، سایت های اداری و پشتیبانی، تأمین آب، جاده دسترسی و تجهیز کارگاه ها در حال فعال شدن می باشند و این کارگاه در آینده نزدیک به کارگاه عملیاتی تبدیل خواهد شد.

 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر

دیدگاه کاربران