جمعه, 27 مهر 1397

 

 

فناوری ساخت سازه های آبی-باستانی جم و سیراف ستودنی است

نشستی پژوهشی با عنوان "مطالعاتی در خصوص سازه های آبی-باستانی جم و سیراف" با حضور مهندس محسن جواهری پژوهشگر سازه های آبی-تاریخی در سالن اجتماعات شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر برگزار گردید.  

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر؛ در این جلسه که با حضور مدیران و معاونین شرکت و دیگر دستگاه های اجرایی برگزار گردید، مهندس مجید بحرانی رییس گروه تحقیقات کاربردی این شرکت به ارائه گزارشی از عملکرد این حوزه پرداخت.

وی عنوان داشت: جلسات کمیته تحقیقات کاربردی شرکت آب منطقه ای بوشهر، طبق برنامه منسجم و به صورت ماهانه با حضور مدیرعامل و معاونین شرکت برگزار می شود.

بحرانی افزود: تکمیل 6 پروژه تحقیقاتی مربوط به سنوات قبل و انعقاد قرارداد سه طرح تحقیقاتی به مبلغ یک هزار و 670 میلیون ریال، به صورت مشترک با سازمان جهاد کشاورزی، اداره کل هواشناسی، معاونت علمی ریاست جمهوری و دانشگاه خلیج فارس از جمله فعالیت های جاری این واحد بوده است.

در ادامه مهندس محسن جواهری، پژوهشگر حوزه سازه های آبی-تاریخی به ارائه نتایج حاصل از پروژه های مطالعاتی مشترک با شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر در خصوص سازه های آبی-باستانی جم و سیراف پرداخت.

وی عنوان داشت: این پژوهش ها نشانگر تلاش نیاکان ما در راستای به دست آوردن آب است که نمونه ی شاخص آن در «گلوکلات جم» مشاهده می شود.

این پژوهشگر افزود: در منطقه جم، پنج سد و بند داریم که هر کدام کاربری متفاوتی دارند به گونه ای که این مهندسی باعث استحصال آب در منطقه ای خشک گردیده است.

وی با بیان نقش مهم آب در شکوفایی اقتصادی بندر باستانی سیراف بیان داشت: برخی از این سیستم های آبرسانیِ باستانی به قدری پیچیده است که با بررسی مهندسی سازه های مذکور، اندیشه ی خالق آن را تحسین خواهید کرد.

گفتنی است مهندس محسن جواهری مولف چندین کتاب از جمله "چاره آب در تاریخ فارس" و "ردپای آب در واژگان فارسی" و همچنین از پژوهشگران مجرب در حوزه سازه های آبی-باستانی می باشد.

در پایان این همایش از شش پژوهشگر برتر شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر، آقایان مهندسین حسین تقی زاده، مهرداد دنیادیده، محمدابراهیم بهبهانی، مجید بحرانی و خانم ها مهندس مرضیه درخشان و زهرا ابراهیمی تقدیر به عمل آمد.

منبع خبر: روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر

دیدگاه کاربران