جمعه, 27 مهر 1397

 

 

فرماندار دیر: جلوگیری از حفر چاه های غیرمجاز و برخورد با متخلفین در اولویت قرار گیرد

فرماندار شهرستان دیر در نهمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب دیر بر ضرورت صیانت از منابع آب زیرزمینی و جلوگیری از حفر چاه های غیرمجاز تاکید کرد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر؛ حمزه اعتماد فرماندار شهرستان دیر در این جلسه گفت: برخی کارشناسان، جنگ آینده را جنگ بر سر آب می دانند که این مهم آب را از مقوله ی اجتماعی به مقوله ی امنیتی تبدیل می کند.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به افت کمی و کیفی آب در منطقه، توسعه فضاهای گلخانه ای و اجرای آبیاری تحت فشار وکاهش سطح زیر کشت ضروری است.

اعتماد افزود: جلوگیری از کشت محصولات خارج فصل و با مصرف زیاد آب که گاهاً صرف اقتصادی نیز ندارند باید در دستور کار قرار گیرد.

فرماندار دیر تصریح کرد: اولویت ما جلوگیری از حفر چاه های غیرمجاز جدید و برخورد قاطع با متخلفین می باشد.

وی با اشاره به ضرورت اجرای احکام قضایی در خصوص چاه های غیرمجاز افزود: لازم است جهت تسریع در روند رسیدگی به پرونده های قضائی چاه های غیرمجاز، پرونده های فوق خارج از نوبت تحت بررسی قرار گیرند.

اعتماد در پایان بر لزوم قطع انشعاب برق چاه های غیرمجاز، تشکیل پرونده قاچاق سوخت برای چاه های غیرمجاز دیزلی دارای منبع سوخت شدند و همچنین همکاری شهرداری بردخون جهت پرکردن چاه های غیرمجاز تاکید کرد.

 

در ادامه دادستان عمومی و انقلاب شهرستان دیر ضمن تأکید برلزوم  اقدام هماهنگ و همگام جهت پر و مسلوب المنفعه نمودن چاه های غیرمجاز در کلیه شهرستان ها ، خواستار اجرای احکام به صورت موردی و خارج از فصل کشت شد.

احمدی با اشاره به ماده 45 قانون توزیع عادلانه آب (1361) و بند هـ  همان ماده تصریح کرد: بازدارندگی جرائم پیش بینی شده در قانون مذکور ناکافی است و در صورت استنکاف صاحب چاه غیرمجاز از پرکردن چاه، اداره منابع  آب بایستی چاه را پر کرده و تأمین امنیت آن به عهده نیروی انتظامی می باشد.

 

در این جلسه رئیس اداره منابع آب دیر نیز با ارائه گزارشی از وضعیت بارشهای اخیر گفت: در شهرستان دیر سه ایستگاه باران سنجی در دیر، آبدان و کناری وجود دارد.

مهندس علی زائری با تشریح وضعیت آبخوان های شهرستان دیر عنوان داشت: از ابتدای فصل کشت شاهد افت سطح تراز  آبهای زیر زمینی این شهرستان می باشیم به نحوی که تا پایان آبان ماه در آبخوان آبدان-لمبدان، 43 سانتی متر و در آبخوان کاکی-بردخون 80 سانتی متر افت ثبت شده است.

وی در خصوص فعالیت دفاتر پیشخوان خدمات دولت و ارائه خدمات به متقاضیان از طریق سامانه ساماب نیز گفت: ارائه سوخت به موتور پمپ های دیزلی چاه های کشاورزی از طریق درگاه پنجره واحد کشاورزی در دستورکار قرار دارد.

منبع خبر: روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر

دیدگاه کاربران