شنبه, 29 دی 1397

 

 

طرح های توسعه منابع آب استان بوشهر در سطح ملی قابل تقدیر است

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر در نشست خبری با نمایندگان رسانه های این استان به تشریح طرح های توسعه منابع آب انجام شده و در دست اقدام این شرکت پرداخت.  

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر؛ مهندس شاهپور رجایی گفت: استان بوشهر متاثر از دو حوضه آبریز مند و حله و قسمت اندکی از حوضه کل و مهران می باشد که شش سد بزرگ، در حال بهره برداری یا در دست احداث در این دو حوضه (مند و حله) می باشند.

وی افزود: در حال حاضر 36 طرح توسعه منابع آب در فاز مطالعات، اجرا و بهره برداری توسط شرکت آب منطقه ای بوشهر در حال انجام است که 15 طرح  در ردیف ملی و 21 طرح در ردیف استانی قرار دارند.

رجایی خشکسالی و مصرف نادرست آب را دو تهدید پیش روی منابع آب استان دانست و طرح های توسعه منابع آب و مدیریت مصرف به ویژه در بخش کشاورزی را راهکار کنترل این تهدید دانست.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر با معرفی طرح های در حال اجرای این شرکت گفت: سد دالکی به عنوان یکی از بزرگترین پروژه های آبی خاکی استان با هدف اصلی تأمین مطمئن حقابه کشاورزی شبکه آبیاری دالکی، دهقائد، وحدتیه و حقابه های مجاور رودخانه دالکی در حال ساخت است.

وی اضافه کرد: ساخت این سد منجر به رشد اقتصادی، افزایش تولید محصولات کشاورزی، تثبیت اشتغال قریب به 6000 کشاورز و جلوگیری از اشتغال منفی شهرستان دشتستان خواهد شد.

رجایی با اشاره به پیشرفت فیزیکی 15 درصدی سد باغان به عنوان یکی دیگر از سد های مهم استان خاطرنشان کرد: این سد با اهدافی چون تأمین نیاز آب شرب و صنعت منطقه جم و ریز، بهبود اراضی کشاورزی دشت باغان و رعایت الزامات محیط زیست، کنترل سیلاب و رواناب های رودخانه و تعادل بخشی سفره زیرزمینی دشتهای ممنوعه جم وریز با حذف بخش قابل توجهی از برداشت آب شرب و صنعت منطقه ساخته می شود.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر افزود: سیستم انحراف این سد در فاصله ای کمتر از یک ماه پس از زمان افتتاح، مورد آزمونی جدی قرار گرفت که موفق به کنترل سیلابی به ارتفاع 3متر بیشتر از ارتفاع فرازبند به مدت 8 ساعت گردید.

وی تصریح کرد: این عملکرد موفق، از دیدگاه کارشناسان این حوزه مورد تحسین قرار گرفته و نشانگر توانمندی تیم فنی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر می باشد.

رجایی سدهای دشت پلنگ، خاییز و باهوش را دیگر طرح های بزرگ در حال اجرای این شرکت خواند و اظهار داشت: برای تکمیل 5 پروژه بزرگ سدسازی در استان بوشهر 11 هزار و 839 میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز است.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر با نام بردن از سدهای آبپا، قیزقلعه، تنگ ارم و اخند به عنوان سدهای کوچک در حال ساخت استان گفت: سد آبپا به عنوان نخستین سد CSG در کشور در حال ساخت می باشد که از نظر زیست محیطی و اقتصادی دارای بهره وری بسیار بالایی می باشد.

وی اضافه کرد: با در دست داشتن چندین پروژه با سازه های مختلف در استان بوشهر، به کلکسیونی از تکنولوژی روز دنیا و کشور در سد سازی دست یافته ایم.

رجایی همچنین به سه طرح آبرسانی در دست اجرا و مطالعه اشاره کرد و افزود: آبرسانی از سد باغان به بخش ریز، سد دشت پلنگ به خط محرم و سد نرگسی به منطقه ارم و بوشکان با ظرفیت آبرسانی 49 میلیون مترمکعب در سال و به طول 184 کیلومتر در دستور کار این شرکت قرار دارد.

 

منبع خبر: روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر

دیدگاه کاربران