یکشنبه, 28 بهمن 1397

 

 

افزایش بهره وری آب با لایروبی شبکه های آبیاری

با توجه به حجم اندک ذخیره سد رییسعلی دلواری و ضرورت بهره وری حداکثری از آب موجود، لایروبی و پاکسازی شبکه های آبیاری آبپخش در حال انجام است.  

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر؛ مهندس سید مهدی موسوی اظهار داشت: عملیات لایروبی و پاکسازی کانال های آبیاری منطقه آبپخش جهت تسریع و افزایش بهره وری آبیاری نخیلات این شبکه با روندی رضایت بخش در حال انجام است.

موسوی خاطرنشان کرد: لایروبی با ماشین آلات و نیروی انسانی در کانالهای چم درواهی، بهداری، پاچیتی، چهار میخی، بنار سلیمانی، کربلایی حسینی، تله میل و کانال‌های اصلی T و  K و کلگه انجام شده است و سایر مناطق شبکه آبپخش نیز در حال انجام است.

وی افزود: لایروبی کانال‌های امرالله خانی، گروکزی، سه کنار، خمیسی، قلایی، بهرام آباد، بنار آزادگان و دشتی اسماعیل خانی نیز در دستورکار قرار دارد.

مدیرعامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری و زهکشی استان بوشهر به تقسیم بندی شبکه آبیاری آبپخش به 12 ناحیه اشاره کرد و افزود: انجام عملیات لایروبی و پاکسازی کانال های درجه ۳ و ۴ بر عهده سازمان جهاد کشاورزی است اما به دلیل تسریع در آبیاری نخیلات، لایروبی کانال‌های درجه ۳ و ۴ چم درواهی و چهاربرج که نیز توسط این شرکت انجام شده است.

موسوی خاطرنشان کرد: آبیاری نخیلات شبکه آبپخش از هفتم اردیبهشت ماه سال جاری آغاز شده و خوشبختانه با همکاری کشاورزان محترم، روند آبیاری تاکنون مطلوب بوده است.

وی تصریح کرد: با توجه به کمبود شدید منابع آب، توسعه عملیات مرمت و بازسازی ابنیه های فنی و تاسیسات در شبکه‌های آبیاری و زهکشی استان بوشهر در راستای خدمات رسانی مطلوب به باغداران و جلوگیری از هدر رفت آب، ضروری است.

مدیرعامل شرکت بهره برداری از شبکه های آبیاری و زهکشی استان بوشهر خاطرنشان کرد: احداث ابنیه فنی همچون پل و کالورت، سازه‌های هیدرولیکی مانند دریچه و نهربند در شبکه آبپخش به صورت گسترده انجام گرفته است.

وی از باغداران خواست جهت تسریع در روند لایروبی کانال‌ها و سایر اقدامات این شرکت برای آبرسانی بهتر به نخیلات، در پرداخت آب بهاء خود اهتمام لازم را داشته باشند.

منبع خبر: روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر

دیدگاه کاربران