یکشنبه, 28 بهمن 1397

 

 

عملیات اجرایی سد خائیز در استان بوشهر آغاز شد

درنخستین برنامه از سفر وزیر نیروبه استان بوشهر، عملیات اجرایی سد خاکی خائیز در شهرستان تنگستان آغاز شد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر؛ این سد خاکی با حجم 16 میلیون مترمکعب برای تامین بخشی از حقابه نخیلات منطقه و بهبود وضعیت کشاورزی در شهرستان تنگستان با 620میلیارد ریال اعتبار اجرا می شود.
سد مخزنی خاییز بر روی سرشاخه موسوم به رودخانه شیرین (رودخانه اهرم) و در 10 کیلومتری جنوب شرقی شهر اهرم، در شهرستان تنگستان ساخته خواهد شد..
اهداف اصلی این طرح،  تامین بخشی از حقابه های شبکه آبیاری اهرم و تامین حقابه های زیست محیطی میباشد. شبکه آبیاری اهرم با قدمتی بالغ بر 135 سال،  قریب 1200 هکتار نخلستان ها را در می گیرد که  تنها محل امرار معاش ساکنین منطقه بوده و سد انحرافی و کانال های آبیاری اصلی و فرعی شبکه یاد شده نیز بیش از 20 سال قبل توسط وزرات نیرو ساخته شده است.
این سد از نوعی خاکی با هسته رسی می باشد که ارتفاع آن 36 متر و طول تاج 610 متر می باشد. حجم مخزن سد خاییز 16میلیون مترمکعب می باشد.
اعتبار مورد نیاز ساخت این سد 700 میلیارد ریال می باشد که از محل اعتبارات استانی و با حمایت سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و استان بوشهر صورت می گیرد.
تا کنون اقداماتی از قبیل جاده دسترسی، خاک برداری پی، تجهیز کارگاه و بتن پر کننده زیر کالورت انجام شده و مدت زمان پیش بینی شده جهت اتمام پروژه سد خاییز در طول  36 ماه است.
همچنین امروز عملیات اجرایی سد خاکی بتنی دشت پلنگ با حجم مخزن 150میلیون مترمکعب با هدف تامین بخشی از آب شهرستان دشتی و سایر شهرستانهای جنوبی و آب مورد نیاز صنعت استان آغاز می شود.
اعتبار پیش بینی شده برای اجرای این سد خاکی بتنی 2 هزار و 400 میلیارد ریال است.
گفتنی است، در این سفرعملیات اجرایی خط آبرسانی سد باغان به شهرستان جم با ظرفیت انتقال هشت میلیون مترمکعب آب در سال با خط لوله تامین آب شرب با طول 27 کیلومتر برای شهرای ریز و انارستان و روستاهای منطقه آغاز می شود. این طرح با 600 میلیارد ریال اعتبار اجرا می شود.
در این سفرهمچنین برنامه بازدید از سد در دست ساخت دالکی در شهرستان دشتستان و نشستی با مدیران آب و برق استان بوشهر برای بررسی شرایط تابستان جاری وتامین آب و برق مطمئن و پایدار در این استان انجام خواهد شد.

منبع خبر: روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر

دیدگاه کاربران