یکشنبه, 28 بهمن 1397

 

 

آغاز عملیات اجرایی سد دشت پلنگ با حضور وزیر نیرو

در ادامه سفر دکتر اردکانیان وزیر نیرو به استان بوشهر، عملیات اجرایی سد مخزنی دشت پلنگ در شهرستان دشتی کلید خورد.  

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر؛ وزیر نیرو در سفر روز پنج شنبه خود به استان بوشهر، ضمن بازدید از ساختگاه این سد و کلنگ آغاز عملیات اجرایی سد دشت پلنگ را بر زمین زد.

ساخت سد مخزنی دشت پلنگ، یکی از برنامه های مهم دولت جهت عمران و آبادانی شهرستان دشتی است. از اهداف اصلی ساخت سد مخزنی دشت پلنگ، تامین آب شرب مورد نیاز جمعیت روستاها و شهرهای دارای انشعاب از خط محرم در جنوب استان و تامین آب مورد نیاز صنعت منطقه خواهد بود.
همچنین از دیگر اهداف پروژه می توان به  تنظیم و کنترل جریان های نابهنگام و سیلاب های رودخانه دشت پلنگ، ‌بهبود اراضی کشاورزی پایین دست اشاره کرد.
افزایش اشتغال در محدوده طرح و جلوگیری از مهاجرت بی رویه روستاییان به شهرها، بهبود وضعیت زیست محیطی و تغییر کلیماتولوژی منطقه، تامین مطمئن آب شرب و صنایع از جمله دیگر فواید این طرح برای استان بوشهر است.
سد مخزنی دشت پلنگ از نوع ترکیب خاکی و بتنی (FSHD) می باشد و ارتفاع آن 56 متر می باشد.  طول تاج این سد 1030 متر و حجم مخزن آن 150 میلیون مترمکعب می باشد که قادر است سالانه 46 میلیون متر مکعب آب تنظیمی شرب و صنعت و کشاورزی و حقابه زیست محیطی را تامین نماید. 
مبلغ قرارداداین سد 2400 میلیارد ریال می باشد که از طریق فاینانس خارجی تامین مالی و مدت زمان پیش بینی شده اتمام آن  48 ماه است. 
به منظور فراهم شدن شروع عملیات اجرایی این سد، راه دسترسی به سد به طول 5.5 کیلومتر، کمپ مسکونی و تجهیز کارگاه انجام شده است.
منبع خبر: روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر

دیدگاه کاربران