یکشنبه, 28 بهمن 1397

 

 

آغاز عملیات اجرایی خط انتقال آب سد باغان به جم

دکتر رضا اردکانیان در ادامه سفر یک روزه خود به استان بوشهر به شهرستان جم سفر کرد و با حضور او عملیات اجرایی خط انتقال‌ آب از سد باغان به جم آغاز شد.  
به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر؛ مطالعات خط انتقال آب از سد باغان به جم از سال 1388 شروع و طبق هماهنگی های صورت گرفته با شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، مقرر شد، آب شرب شهر ریز و انارستان، روستاهای تابعه تا روستای کوری حیاتی، همچنین آب مورد نیاز صنعت نفت و گاز منطقه بخصوص شرکت پالایش گاز فجر جم  از طریق این خط انتقال و بخش مرکزی شهرستان نیز از طریق آبشیرینکن و خط سیراف-جم تامین شود.
خط انتقال از سد باغان با ظرفیت انتقال 8میلیون متر مکعب در سال (2 میلیون متر مکعب شرب و 6 میلیون متر مکعب سهم صنعت) خواهد بود که مدت زمان اجرای آن دو سال و محدوده آن از محل سد شروع و تا تاسیسات آبرسانی تنگمان و جمال آباد ادامه خواهد داشت.
 
هزینه اجرایی این پروژه 600 میلیارد ریال است که کل آن توسط شرکت پالایش گاز فجر جم تامین خواهد شد. 
همچنین سد باغان با حجم مخزن 32 میلیون متر مکعب و حجم آب تنظیمی 16 میلیون متر مکعب به عنوان یکی از پروژه های حیاتی استان به خصوص جهت تامین آب شرب شهرستان جم، آب صنایع مستقر در منطقه به ویژه پالایشگاه گاز فجر جم و تامین مطمئن حقابه های کشاورزی پایین دست در شهرستان های جم و دشتی می باشد. 
 
این سد علاوه بر کمک به تعادل بخشی سفره آب زیر زمینی دشت‌های جم، ریز و باغان با جایگزینی برداشت بی رویه از سفره آب زیر زمینی با منبع سطحی مطمئن، می تواند منجر به توسعه گردشگری و رونق اقتصادی نقاط محروم دو شهرستان نیز گردد.
 
ساختگاه سد مخزنی باغان در شهرستان جم، بخش ریز و در نزدیکی روستای سرچشمه قرار دارد. طبق برنامه ریزی منابع آب طرح، اصلی ترین اهداف طرح، تامین 2 میلیون متر مکعب آب شرب دو شهر انارستان و ریز و روستاهای تابعه بخش ریز، تامین 6 میلیون متر مکعب آب مورد نیاز صنعت، تنظیم 5 میلیون متر مکعب آب مطمئن مورد نیاز کشاورزی دشت باغان شهرستان دشتی و 3.2 میلیون متر مکعب حقابه زیست محیطی است.
در صورت عدم احداث این سد، سالانه حدود 24 میلیون مترمکعب آورد حوضه باغان بدون هیچگونه استفاده ای به رودخانه مند و از آنجا به خلیج فارس تخلیه شده و از دسترس خارج می‌شود.
این سد بتنی از نوع RCC است و ارتفاع آن 56 متر و طول تاج آن 311 متر می باشد.
منبع خبر: روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر

دیدگاه کاربران