|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

با حضور معاون وزیر نیرو و استاندار بوشهر؛

تفاهم‌نامه اجرای طرح اکو تکنوپارک بوشهر در وزارت نیرو امضا شد

تفاهم‌نامه اجرای طرح اکو تکنوپارک بوشهر روز دوشنبه به امضای «محمد صالح اولیا» معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو، «عبدالکریم گراوند» استاندار بوشهر و «عبدالمجید مصلح» رییس دانشگاه خلیج فارس رسید.

به‌گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، این تفاهم‌نامه در چارچوب اجرای طرح اکو تکنوپارک بوشهر (Bushehr Eco Science and Technology Park, BEST Park)  به عنوان بستر اجرای فعالیت‌های علمی، فناوری، فرهنگی و اجتماعی هدفمند و موثر با هدف توسعه پایدار، جامعه سبز، ترویج و عمومی سازی رفتارهای سازگار با محیط زیست، توسعه فناوری‌های مرتبط با حوزه آب، انرژی و محیط زیست در 6 ماده منعقد شده است.

موضوع این تفاهم‌نامه ایجاد اکو تکنوپارک بوشهر در ناحیه نوآوری بندر بوشهر در چارچوب اجرای برنامه‌های توسعه کشور و نواحی نوآوری شهری و پهنه‌های فناوری در شهر بوشهر در پهنه‌ای با مساحت تقریبی 57 هکتار است که عمدتا در اختیار شهرداری بوشهر، دانشگاه خلیج فارس و وزارت نیرو قرار دارد.
بنا بر این گزارش، با توجه به وجود مزیت‌ها و ظرفیت‌های لازم در حوزه بهره‌برداری از منابع آب نامتعارف، نمک‌زدایی و شیرین سازی آب و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر هدف از این تفاهم‌نامه توسعه ظرفیت‌های علمی و فناوری مرتبط با انرژی‌های تجدیدپذیر، شیرین‌سازی آب، گلخانه دریایی، باغ گیاهان گرمسیری با هدف ترویج، فرهنگ مصرف بهینه آب و انرژی و معرفی گیاهان سازگار با شرایط کم آبی در قالب طرح اکوتکنوپارک بوشهر است.
بر اساس این تفاهم‌نامه، مطالعه طرح تفصیلی اجرای طرح اکوتکنوپارک در پهنه مد نظر با حمایت استانداری بوشهر و معاونت علمی و فناوری و بر حسب اعلام نیاز ذینفعان اصلی پارک، مطالعه و امکان سنجی استقرار واحد متولی توسعه فناوری های مرتبط، مشارکت در اجرای طرح اکوتکنوپارک در پهنه ساحلی مربوط به دانشگاه خلیج فارس و اجرای برنامه های توسعه اکو تکنوپارک جزو تعهدات دانشگاه خواهد بود.
تعهدات استانداری بوشهر نیز شامل الحاق پهنه ساحلی مربوط به شهرداری به طرح اکو تکنوپارک جهت توسعه و ترویج فعالیت‌های اجتماعی- تفریحی با رویکرد نوآوری، تامین بخشی از اعتبار مورد نیاز برای تکمیل و توسعه طرح اکو تکنوپارک و واگذاری اختیار کلیه مستحدثات و فضاهای اعیانی موجود در پارک دانشجو در راستای ایجاد اکوتکنوپارک جهت بهره برداری به دانشگاه است.
همچنین وزارت نیرو تعهداتی شامل همکاری و مشارکت در توسعه کاربری‌های موجود در پهنه‌های ساحلی واقع در محدوده اکو تکنوپارک در راستای اهداف این تفاهم‌نامه و متناسب با وظایف و ماموریت‌های وزارت نیرو با حفظ مدیریت و مالکیت شرکت آب منطقه‌ای بوشهر و رعایت پیامدها و ملاحظات بهداشتی و مشروط به عدم تداخل با طرح‌های مصوب تامین و انتقال آب، تامین بخشی از هزینه‌های اجرا و توسعه طرح اکوتکنوپارک در اراضی ساحلی مربوط به شرکت آب منطقه‌ای بوشهر و طراحی و اجرای پارک موزه آب و انرژی را عهده‌دار خواهد بود.
بر اساس این گزارش، پهنه جنوبی اکو تکنوپارک با مالکیت و مدیریت دانشگاه خلیج فارس، پهنه میانی اکو تکنوپارک در مالکیت و مدیریت وزارت نیرو و شرکت آب منطقه‌ای و پهنه شمالی اکو تکنوپارک با مالکیت و مدیریت شهرداری بوشهر خواهد بود و طرفین متعهد به حفظ امکان دسترسی عمومی به پارک هستند.
برای مدیریت برنامه‌ریزی و راهبری اجرای طرح تا مرحله راه اندازی، کمیته‌ای به ریاست معاون امور عمرانی استانداری بوشهر و عضویت دانشگاه خلیج فارس، شرکت آب منطقه ای بوشهر، شرکت برق منطقه‌ای فارس، شهرداری بندر بوشهر، منطقه ویژه علم و فناوری خلیج فارس و پارک علم و فناوری خلیج فارس تشکیل و وظیفه نهایی سازی طرح و پیگیری فرایند اجرای آن را به عهده خواهند داشت.

در آئین امضای این تفاهم‌نامه، معاون تحقیقات و منابع انسانی وزیر نیرو گفت: در این سند همکاری همه عناصر مرتبط با علم، فناوری و نوآوری اعم از نهادهای خارج از وزارت نیرو از جمله دانشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان، صندوق‌های فناوری، پارک‌های فناوری و نیز موسسه‌های تحقیقاتی داخل وزارت نیرو پیش‌بینی شده است.
«محمد صالح اولیا» افزود: همچنین نقش محلی برای توسعه این زیست بوم در نظر گرفته شده که در هر استان بنا به ماموریت‌هایی که دارد بخشی از ماموریت‌های وزارت نیرو در قالب همکاری‌های منطقه‌ای و استانی دیده و دنبال شود و تجربه همکاری با استان بوشهر می‌تواند نقطه شروع باشد.
وی گفت: این مرکز می‌تواند از مصادیق هاب منطقه‌ای و استانی اکوسیستم نوآوری وزارت نیرو باشد که در این چارچوب، نقش شرکت‌های آب منطقه‌ای کلیدی است.

کد خبر: 710
  تاریخ خبر : 1399/10/09
 496
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 22
 • بیشترین بازدید همزمان : 89
 • بازدید امروز : 3,590
 • بازدید دیروز : 6,610
 • کل بازدید : 1,586,744
 • آخرین به روزرسانی : 1400/01/31 14:36:15

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : بوشهر، خیابان رئیسعلی دلواری
 • کدپستی : 7514789484
 • تلفن : 33327002-077
 • فاکس : 33327400-077
 • پست الکترونیکی : info[at]bsrw.ir
 • پیامک : 30006885
 • تلفن گویا : 3157-077