|  رنگ  |  + 0 -
ADA
بستن این پنجره
این سایت مطابق با استاندارهای ADA برای نابینایان مناسب‌سازی شده و سازگاری این استاندارد در بخش‌های مختلف لحاظ گردیده است.
بستن این پنجره

بارندگی سیل آسا در استان بوشهر

در پی بارندگی های شدید سامانه بارشی اخیر، اکثر رودخانه ها و آبراه های استان بوشهر در شرایط سیلابی قرار دارد.

به گزارش روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر، در پی هشدار سطح قرمز سازمان هواشناسی کشور در خصوص تشدید و تقویت سامانه بارشی، از روز شنبه بارندگی در نقاطی از استان بوشهر آغاز و امروز (یکشنبه) به اوج خود رسیده است.

همزمان با صدور هشدارها، کارگروه مدیریت بحران، پدافند غیرعامل و مقابله با سیلاب شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر نیز تشکیل گردید و وظایف کلیه معاونت ها و مدیریت های شرکت در راستای نظام نامه سیلاب تشریح و ابلاغ شد. همچنین در این کارگروه مقرر شد تا کلیه معاونین، مدیران و کارشناسان مرتبط با حوزه سیلاب، تا زمان فروکش کردن آن به صورت آماده باش در محل کار خود حضور داشته باشند.

این سامانه بارشی که تا پایان روز جاری ادامه خواهد داشت، موجب  آبگرفتی معابر شهری به ویژه در شهرستان های دشتستان و گناوه گردید و خساراتی را نیز از خود بر جای گذاشت.

همچنین به دلیل شدت بارش ها، برخی از محورهای ارتباطی استان از جمله برازجان-گناوه، دیلم-بهبهان و جاده ساحلی بوشهر-گناوه به دلیل آب گرفتگی مسدود شد.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر و همچنین معاونین و مدیران این شرکت نیز در راستای اجرای نظام نامه سیلاب و پایش میدانی شرایط وقوع سیلاب در استان، از پیش از ظهر روز گذشته تا به امروز به صورت شبانه روزی به بازدید  از تاسیسات آبی، سدها، بندهای انحرافی، طرح های تغذیه مصنوعی، پروژه های در حال ساخت و رودخانه ها و مسیل های استان پرداختند.

با توجه به صدور پیش آگاهی و ابلاغ مصوبات کارگروه مدیریت بحران و سیلاب به نمایندگان مجری طرح، علیرغم وقوع سیلاب در رودخانه های استان، کارگاه های پروژه های سد سازی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر بدون وقوع حادثه و در شرایط ایمن می باشند و تا کنون خسارتی گزارش نشده است.

همچنین سدهای در حال بهره برداری رییسعلی دلواری، سد قیزقلعه، بند محور 12 شبانکاره و سد سنا با ایمنی و پایداری کامل موجب کنترل سیلاب در حوزه های عمل خود گردیده اند.

سد تنگ ارم نیز که جهت تامین آب شرب شهر تنگ ارم در حال بهره برداری است، با آبگیری کامل ظرفیت 4.2 میلیون مترمکعبی خود، علاوه بر جلوگیری از بروز خسارات، موجب تامین آب شرب پایدار این شهر در سال آینده خواهد شد.

با توجه به مخاطرات سیلاب، روابط عمومی شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر با صدور چند نوبت اطلاعیه از شهروندان درخواست کرد تا نسبت به رعایت نکات ایمنی توجه ویژه ای داشته باشند. در بخشی از این اطلاعیه آمده است: با توجه به بارندگی های شدید و شرایط سیلابی رودخانه های استان، مجدداً توصیه می گردد از هر گونه عبور و مرور، اتراق و یا مجاورت در محدوده رودخانه ها، مسیل ها، آبراه ها، سدها، بندها، کانال های آبیاری و دیگر تاسیسات آبی در سراسر استان جداً خودداری نمایید.

این اطلاعیه در ادامه می افزاید: با توجه به وقوع همزمان سیلاب در استان های همجوار و ورود جریان سیلابی به رودخانه های استان در ساعات آتی، از هرگونه نزدیک شدن به محدوده ی آبراه ها و مسیل های شهری، حتی برای لحظات کوتاهِ عکاسی و فیلم برداری پرهیز کنید.

همزمان با آغاز بارندگی، 45 نفر از متصدیان، تکنسین ها و کارشناسان دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت سهامی آب منطقه ای بوشهر در 32 ایستگاه باران سنجی و 11 ایستگاه هیدرومتری نسبت به رصد، پایش و گزارش دهی مقدار بارش و حجم و دبی رودخانه های استان و همچنین تهیه گزارشات فنی و ارائه آن به مراجع مرتبط مشغول به فعالیت می باشند.

این گزارش می افزاید با فروکش کردن سیلاب در روزهای آینده، میزان خسارات احتمالی به شبکه های آبیاری و زهکشی و دیگر تاسیسات آبی مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.

کد خبر: 700
  تاریخ خبر : 1399/09/16
 761
سایتـــ های مرتبطـ

آمار بازدیدکنندگان

 • کاربران آنلاین : 16
 • بیشترین بازدید همزمان : 89
 • بازدید امروز : 3,623
 • بازدید دیروز : 6,610
 • کل بازدید : 1,586,777
 • آخرین به روزرسانی : 1400/01/31 14:36:15

راه‌های تماس با ما

 • آدرس : بوشهر، خیابان رئیسعلی دلواری
 • کدپستی : 7514789484
 • تلفن : 33327002-077
 • فاکس : 33327400-077
 • پست الکترونیکی : info[at]bsrw.ir
 • پیامک : 30006885
 • تلفن گویا : 3157-077